Horni
Aktuálně
Úřad
DeskaRozpočetVolby
Podatelna
Fotogalerie
Historie
Firmy
Škola
Sokol
Hasiči
Turistika
Odkazy
Mapa

Úřední hodiny :

pondělí
9:00-11:00 a 16:30-18:30

středa
9:00-11:00
cp_logo


Hlohová > Turistika

Údaje ČSÚ

Kraj: PLZEŇSKÝ
Správní obvod: Horšovský Týn
GPS souřadnice: 49°32’2.508 N,
13°4’28.469 E
Nadmořská výška: 412 m n. m.
Katastrální výměra: 665 ha
Počet obyvatel: 251

Historie obce

Nejstarší písemná zmínka o obci je z roku 1357, ale poloha v blízkosti soutoku Radbuzy se Zubřinou a tedy u křižovatky dávných stezek vedoucích od Domažlic a od Horšovského Týna a příznivé přírodní podmínky mohly přispět k dřívějšímu osídlení.


Současnost obce a občanská vybavenost

Obec má základní občanskou vybavenost.Je zde obecní úřad, škola, fotbalové hřiště. Funguje zde spolek dobrovolných hasičů a TJ Sokol.Památky a turistické zajímavosti

Kostel sv. Jiljí
Vodní mlýn Paseka s kapličkou v oplocení, přibližně 1,5 km od vesnice.Občerstvení

Hospůdka u  Princlů

Sportovní aktivity

Sokol Hlohová - jeden z nejstarších fotbalových oddílů na okrese (zal. 1920)
Obcí prochází turistická trasa - Po stopách Jiraskovy Lucerny.

Okolí a příroda

Obec leží sice v poměrně velké nadmořské výšce (od 400 do 425 m n.m.), ale její poloha v chráněném údolí mohla umožnit zemědělskou výrobu už od dávných dob, kdy bylo drsnější podnebí než dnes.
Vesnice Hlohová leží v mírně zvlněné krajině na pravém břehu říčky Zubřiny těsně nad jejím soutokem s Radbuzou. Vyplňuje horní část malého údolí, které si vytvořila voda sváděná potůčkem Chmelnice do Zubřiny.
Obec leží sice v poměrně velké nadmořské výšce (od 400 do 425 m n.m.), ale její poloha v chráněném údolí mohla umožnit zemědělskou výrobu už od dávných dob, kdy bylo drsnější podnebí než dnes. Také archeologické vykopávky prozrazují, že už odedávna krajina v okolí nebyla žádnou pustinou.
Němci měli za 2. světové války na návrší, kterému se říká „Na vrchu" (438.7 m n.m.) protileteckou pozorovatelnu, která jim umožňovala sledovat nálety amerických hloubkařů vedené jak údolím Zubřiny tak i Radbuzy.
Na „Paseckém vrchu" na druhé straně hlohovského údolíčka se o svatojánské noci pálí čarodějnice a oheň je vidět daleko do kraje - tento kopec, který leží nad soutokem Radbuzy a Zubřiny mohl sloužit jako součást dávného varovného systému upozorňujícího na průnik nepřátelského vojska do země údolími obou řek.

Doprava

Katastr obce je důležitou křižovatkou - leží na něm odbočka z železniční trati Plzeň - Domažlice na Horšovský Týn. Prochází přes něj silnice Staňkov - Domažlice i Staňkov - Koloveč - Klatovy.

Dolni